Kamienie z Kosmosu, czyli IX Lwóweckie Lato Agatowe

Gdy przed laty organizatorzy LLA głośno snuli marzenia o giełdzie minerałów z prawdziwego zdarzenia, zawierającej dużą liczbę stoisk, wśród których przewijać będzie się tłum ludzi nikt nie myślał, iż te marzenia naprawdę się ziszczą. Wszyscy kręcili wymownie głowami, twierdząc, iż są oni pozbawieni poczucia rzeczywistości. OK, agaty, ale gdzie w takim małym miasteczku taka kolosalna impreza?! A tu taka niespodzianka… W 2006 roku ponad 130 wypełnionych po brzegi stoisk oraz bardzo dłuuuuga lista rezerwowa na wypadek zwolnienia jakiegoś stanowiska. Mowa tutaj tylko o giełdzie minerałów a przecież agatowe święto to również odrębny uliczny jarmark rękodzieła, rzemiosła czy też słynny jarmark osobliwości. Cofnijmy się do roku 2006, kiedy to obchodzono IX Lwóweckie Lato Agatowe…

Lwóweckie Lato Agatowe standardowo rozpoczęto od hejnału płynącego z wieży ratuszowej, wciągnięciem flag na maszt oraz symbolicznym przekazaniem władzy w mieście na czas LLA poszukiwaczom skarbów natury, czyli Walończykom. Następnie, wielki kosz chleba powędrował między stoiskami w geście powitania wszystkich uczestników lwóweckiej imprezy. Rozpoczęło się IX Lwóweckie Lato Agatowe! Lwówecki rynek na nowo zamienił swoje miasteczko w wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury. Największa giełda kolekcjonerska w Polsce znowuż ożyła. Tysiące ludzi przemykało po giełdowych stoiskach w poszukiwaniu ciekawych kamieni. W salach lwóweckiego ratusza podziwiano tematyczne wystawy ze zbiorów wytrawnych kolekcjonerów. W muzealnych gablotach królowały oczywiście agaty. W 2006 roku oprócz wystawców z Polski napotkano również wystawców z Holandii, Rumuni, Urugwaju, Słowacji, Maroka, Ukrainy czy też Niemiec. Wystaw kolekcjonerskich w 2006 roku było blisko dziesięć, ale na czele górowały nasze agaty znalezione w Płóczkach. Ekspozycje te były oceniane przez specjalnie powołane jury. Organizatorzy postawili na jakość nie na ilość. Niezwykłą urodą lśniły zachwycające kamienie z całego świata, a nawet wszechświata. Hitem tegorocznej imprezy były kamienie z… kosmosu! I tak zatytułowano wystawę: „Kamienie z kosmosu”. Przez trzy dni trwania agatowej fety można było podziwiać blisko sto autentycznych meteorytów, różnych gabarytów i wszelakiej piękności, jakie spadły na naszą planetę w różnych jej regionach. Dla ciekawskich: każdy znaleziony na Ziemi meteoryt ma swoją nazwę określającą miejsce jego znalezienia. W zbiorach można było znaleźć meteoryty o takich nazwach jak: Pułtusk czy Jankowo. Ceny niektórych okazów z kosmosu były iście kosmiczne! Niestety wartość ogólna eksponatów była owiana tajemnicą. Ekspozycję kamieni wzbogacały fotografie oraz pokazy slajdów o kosmicznej tematyce. Prowadzono także warsztaty dla zainteresowanych pod hasłem „Jak odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia polnego”. Wystawa zawierała wiele okazów, których opis rozpoczynać można tylko od „naj”:

 

  • prezentacja największych meteorytów, jakie znaleziono na Ziemi,
  • efektowne fragmenty najstarszej znanej nam materii, której wiek szacuje się na ok. 4,6 mld lat,
  • okazy z najliczniejszego spadku meteorytów z 1868 roku, czyli pamiętny „niebiański” deszcz w Pułtusku, gdzie spadło ok. 100 tys. meteorytów,
  • najciekawsze okruchy pochodzące bezpośrednio z Marsa.

 

Prawdopodobnie nad miastem pojawiło się UFO, ale niestety nikt nie uchwycił tego zjawiska na fotografiach. Odbył się specjalny nocny pokaz filmu „Gwiezdne jaja”, który rozpoczął się w sobotę o północy na małej scenie. Piknik meteorytowy to był strzał w dziesiątkę! IX LLA podtrzymało dotychczasową tradycję i zorganizowano lubiane i kochane konkursy takie jak: Turniej Miast, Turniej dla siłaczy o Tytuł Mocarza, uliczny Bieg Szlakiem Agatowym, agatowe zawody strzeleckie i wędkarskie. Scena dziecięco – młodzieżowa ze specjalnym muzyczno – konkursowym programem adresowana do najmłodszych. Liczne atrakcje w parku zabawa, przejażdżka ciufcią. A wieczory zarezerwowano na występy muzycznych gwiazd. Na scenie głównej publiczność bawiły takie zespoły jak: Golec uOrkiestra, Dżem, Bad Boys Blue czy też kabaret Formacja Chatelet. Po ubiegłorocznym sukcesie dinozaurów, które królowały podczas VIII LLA do Lwówka Śląskiego powtórnie zawitały te prehistoryczne stworzenia. Pod ratuszem stanęły dwa kilkumetrowe modele potwornych jaszczurów. Jeden z nich dzieciaki mogły dotknąć, potrzymać za ząb itp. Stały program poszukiwaczy minerałów to indywidualne wystawy minerałów, warsztaty mineralogiczne, wyrobisko agatowe, pokazy cięcia i szlifowania agatów, rajdy na pola płóczkowskie, pokazy płukania złota, pokaz tradycyjnego rzemiosła Saksonii i Dolnego Śląska. W niedzielę przed północą na sam koniec imprezę standardowo zamykał wielki finał z efektownym pokazem fajerwerków

Rok wcześniej Lwóweckie Lato Agatowe, zostało nagrodzone Dolnośląskim Kluczem Sukcesu – w kategorii za najlepsze przedsięwzięcie kulturalne promujące region, nagroda została przyznana przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Nagrody  zgarniane przez Lwóweckie Lato Agatowe są idealną rekomendacją, świetnie świadczą o marce imprezy i są pewnym rodzajem zaproszenia, zachęcającym do odwiedzenia Lwówka Śląskiego. Do zobaczenia za tydzień!

Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.