Światła przeciwmgłowe – argumenty za i przeciw.

Chciałbym rozwinąć temat i poznać wasze zdanie na temat świateł przeciwmgłowych – halogenów.
Zaczęły się krótkie dni i ciemność ogarnia zmotoryzowanych już po godz. 16.00. No i tu się zaczyna wolnoamerykanka, czyli walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Jadą auta bez świateł, na światłach mijania no i na dodatkowych światłach przeciwmgłowych. Jak sama nazwa wskazuje światła przeciwmgłowe służą do jazdy we mgle, lub niekorzystnych warunkach atmosferycznych i drogowych.

O ile sytuacja na drodze zmusza nas do użycia takich świateł to jak najbardziej to rozumiem. Istnieje nawet punkt w kodeksie cyt.: 5) Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Sam ich używam, ale nie mogę zrozumieć kierowców, którzy przy dobrej widoczności na prostej drodze zapalają halogeny. Szczególnie światła przeciwmgłowe tylne, które świecą mocno i wyraziście, jak światła hamowania włączone w dobrą pogodę wręcz oślepiają.

Więc z jednej strony mamy pozwolenie, aby na krętych drogach używać świateł przeciwmgłowych a z drugiej strony powinniśmy szanować się na drodze, bo może okazać się, że ktoś jadący z naprzeciwka ma je o wiele mocniejsze.
Dla przypomnienia
Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ostrzegania i jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

 

Ciekawym produktem, który ukazał się niedawno w sprzedaży są laserowe światła tylne.
Zostały pokazane światu podczas CES Consumer Electronics Show we Frankfurcie w 2013 roku przez Audi. Nowa technologia pozwala na poprawę bezpieczeństwa na drodze i wprowadzenie nowej funkcjonalności przy użyciu minimalnej ilości prądu. W laserowych światłach tylnych źródłem światła są diody laserowe, dające jadącemu za nami wyraźne sygnały. Zobacz film prezentujący możliwości laserowych świateł zamontowanych z tyłu Audi Q7
Dostępne są w sprzedaży do samodzielnego montażu . Cena waha się od 40 do 150 zł w zależności od producenta

zdjęcia z internetu

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.