500-letnia studnia w ul. Morcinka we Lwówku Śląskim

W trakcie prowadzonych prac budowlanych związanych z przebudową sieci kanalizacyjnej w ul. Morcinka we Lwówku Śląskim doszło w minioną środę do odkrycia kamiennej studni, którą archeolodzy datują na przełom XV i XVI w.

To kolejne interesujące znalezisko, związane z historią Lwówka. Czas prac inwestycyjnych to dobry okres dla archeologów, umożliwiający „wgląd” w materialną przeszłość naszego miasta  – mówi archeolog Grzegorz Jaworski.

Studnię wykonano z równych ciosów piaskowcowych układanych na glinie. Średnica cembrowiny wynosi 100-105 cm, a zachowana wysokość blisko 4 m.

Co ciekawe na zasypanej w 2 poł. XVI w. studni, postawiono ponad metrowej szerokości fundament kamienicy, co świadczy o zmianie ówczesnych granic działek mieszczańskich w stosunku do parceli średniowiecznych– dodaje archeolog.

Z zasypiska studni wydobyto w trakcie badań dziesiątki zabytków renesansowych m. in. fragmenty bogato  zdobionych naczyń ceramicznych czy zespół kafli piecowych, które po opracowaniu trafią do lwóweckiego muzeum.

Studnię wyeksplorowano do poziomu wód gruntowych (ponad 3 m). Zasypisko górnej i środkowej partii tworzył gruz i odpady, co świadczy, że po zamuleniu obiekt wykorzystywany był przez pewien czas jako jama odpadowa. Poziom użytkowy stanowiły namuły z dużą ilością mikroszczątków drewnianych.

Mamy nadzieję, że przy okazji dalszych prac ziemnych uda się odkryć kolejne obiekty historyczne, o czym z pewnością poinformujemy naszych czytelników.

 

 

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.