8-letnia dziewczynka zatruła się czadem z piecyka gazowego. Lwówek Sl.

12 listopada około godz. 21.00 strażacy interweniowali w jednym z mieszkań bloku przy ul. Jana Pawła II we Lwówku Śl.. Ośmioletnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla, wydobywającym się prawdopodobnie z nieszczelnego piecyka gazowego( tzw. Junkers) w łazience.  Na miejscu po kilkunastu minutach pojawiły się także służby medyczne.

Poszkodowanej dziewczynce pierwszej pomocy udzielili strażacy podając jej tlen (tlenoterapia). Dziecko było przytomne jeszcze przed odwiezieniem do szpitala.

Do godziny 24.00 odbywało się wietrzenie pomieszczeń w bloku

194.182.69.201

foto Paweł Wójtowicz

Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla? – To niezwykle podstępny zabójca. Gaz jest bezbarwny i bezwonny, więc trudno go wykryć. Najprostszym sposobem, aby uniknąć najgorszego scenariusza, jest zainstalowanie specjalnego czujnika – radzi rzecznik straży pożarnej. Takie urządzenia można nabyć w specjalistycznych sklepach lub przez internet. Ich ceny zaczynają się od 100 zł w górę.

To jednak nie wszystko. Należy dbać o odpowiednią sprawność instalacji grzewczych, wentylacyjnych i kominowych, regularnie przeprowadzać ich przeglądy techniczne. Często spotykanym błędem jest zatykanie lub zaklejanie kratek wentylacyjnych. – Nie wolno tego robić. Pomieszczenie, gdzie znajduje się piec musi być odpowiednio wietrzone

Facebook Comments
Podziel się

3 thoughts on “8-letnia dziewczynka zatruła się czadem z piecyka gazowego. Lwówek Sl.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.