Czym jest współczesny patriotyzm, na ustach współczesnej lwóweckiej młodzieży ?

W przeddzień „Narodowego Święta Niepodległości” postanowiliśmy sprawdzić, co o współczesnym patriotyzmie myśli młodzież szkolna, jaka jest ich wiedza o tym, czym jest owy patriotyzm..?.

Postanowiliśmy zadać to pytanie niektórym napotkanym uczniom w lwóweckich szkołach. W tym tez celu udaliśmy się na krótką przejażdżkę po mieście w okolice szkół z nadzieją znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytanie Oto część tego, co udało nam się usłyszeć.

Czym według ciebie jest patriotyzm.?,   Pytamy młodej uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr.3 w Lwówku Śl. Odpowiedziała: „ Patriotyzm to miłość do ojczyzny, jej bronienie i walka o jej domy” Następnie spróbowaliśmy w szkole Podstawowej nr.2 we Lwówku Śl. Napotkany uczeń odpowiedział nam: „Patriotyzm to wtedy jak dbamy o nasz kraj, dbamy o ekologie i zabytki tak jak nasz ratusz”. Szukając kolejnych opinii udajemy się, zatem do Liceum Ogólnokształcącego obok cmentarza, tam grupka starszej młodzieży stojąca obok przystanku powaliła nas na łopatki w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czym według was jest patriotyzm?

Odpowiedzieli: „Patriotyzm to nie tylko dbałość o kraj i jego dziedzictwo, to też proszę Pana patriotyzm lokalny. Czyli udział w Kołach Strzeleckich, bo wtedy zwiększamy naszą zdolność bojową. Nawet to jak chodzimy na siłownie to też jest patriotyzm, bo dbamy o nasze Polskie ,,ciałka”. Harcerstwo też jest patriotyzmem, służba w OSP i krwiodawstwo też jest patriotyzmem proszę Pana”.


Po tych słowach już wiem, że współczesny patriotyzm nie jest wyrażany przez młodzież jedynie poprzez noszenie odzieży patriotycznej czy modne ostatnio tatuaże o tej tematyce. Jeden z lokalnych tatuatorów( Studio Tatuażu- RTC – Andrzej Cymon) oznajmia nam, że pojawiła się ostatnio pewna moda na tzw: „Polskę Walczącą” czy przeróżne orły wyłaniające się z zarysu geograficznego Polski. Symbolikę patriotyczną nawiązującą do „Powstania Warszawskiego” czy bohaterstwa narodowego (we współczesnych tatuażach dominują symbole flagi,orła albo husarii) .   Jakże miło nam było przekonać się, że świadomość naszej lwóweckiej młodzieży jest na tak wysokim poziomie. Fajnie byłoby jednak, aby oprócz owej świadomości nie raczyła ona czekających na przystanku podróżnych oparami dymu papierosowego, który do aspektów patriotycznych raczej na pewno nie należy.

Tym optymistycznym akcentem zapraszamy was drodzy czytelnicy abyście w życiu codziennym znaleźli, choć chwile dla swych dzieci i porozmawiali o tym, czym jest patriotyzm. Oczywiście w szkole będą się o tym uczyć, ale pamiętajmy ze szkoła nie zastąpi domowego wychowania, a każdy pretekst do nawiązywania rozmowy i podtrzymywania relacji jest dobry, nawet gdyby miał być patriotyzmem. Bo jeśli nie wy dziś to, kto?, Kiedy?,  I gdzie…?.

Powracając jednak do kwestii tatuażu, obecnie jest formą wyrażania siebie i na pewno niema nic wspólnego z dawnym postrzeganiem ludzi wytatuowanych, poprzez pryzmat więzienny czy pseudo kryminalny. Obecnie jest coraz więcej ludzi, którzy właśnie poprzez tego typu ozdabianie ciała pragną wyrażać swe poglądy i być jednymi w swoim rodzaju. Powoli przestajemy wychodzić „z cienia komunistycznego ciemnogrodu” i stając się integralną częścią „Kolorowej Europy” dołączamy do masowej rzeszy tych, dla których tatuaż to nie synonim słabości czy zaburzeń osobowości, ale współczesnej sztuki. Sztuki na ciałach. Ciekawi bylibyśmy waszej opinii , tego jak Wy, jako nasi czytelnicy postrzegacie współczesny patriotyzm i stosunek do tatuatorstwa..? Tymczasem flagi na maszt i chwała poległym za to, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce..!!!. Może nie jest ona swoistym rajem, ale to, jaka ona będzie zależy od nas samych. Jak wszyscy wyjada za chlebem do Anglii czy Niemiec to, kto będzie tworzył to społeczeństwo..?.

Redakcja dziękuje Panu Andrzejowi Cymonowi za udostępnienie zdjęć tatuaży patriotycznych pochodzących z prywatnej kolekcji salonu.

Tekst:  mgr Przemysław Popławski 194.182.69.201

Foto : zbiory prywatne p. Andrzej Cymon  ( Studio Tatuażu- RTC – A. Cymon ) 

 

 

Facebook Comments
Podziel się

1 thought on “Czym jest współczesny patriotyzm, na ustach współczesnej lwóweckiej młodzieży ?”

  1. Patriotyzm to nie dziary, koszulki z godłem czy flagą. O „ciałka” nie trzeba dbać na siłowni. Patrotyzm to szacunek do wszystkiego i wszystkich. Nie wiem czy „optymistyczne” były wczorajsze obchody w Warszawie czy też Wrocławiu. Mało optymistyczne gdy Polak opluwa Polaka tak z lewa jak i z prawa. Przygnębiające gdy Policjant Polak zwraca się to Polki „siadaj KUR*O”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.