„Dzień Japoński” lwóweckich Mangowców

13 czerwca 2018 r. Sala Mieszczańska i Sień lwóweckiego ratusza zamieniły się w Kraj Kwitnącej Wiśni. Młodzież uczestnicząca w projekcie „Manga, Go, kamishibai czyli spotkania z elementami kultury japońskiej” realizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lwówku Śląskim w ramach Programu „Równać Szanse 2017” zorganizowała Dzień Japoński. Dla młodych ludzi stało się to doskonałą okazją do zaprezentowania innym swoich pasji i zainteresowań.

 

 

Miesięczne przygotowania i ciężka praca dały efekt!  Na spotkanie przybyły tłumy zainteresowanych. Wśród nich uczniowie z pobliskich szkół, przyjaciele, koledzy, rodzice, mieszkańcy miasta. W przestrzeniach ratusza przygotowane zostały dla nich stanowiska tematyczne i warsztatowe, które przybliżały kulturę Japonii.

 

 

 

Każdy z uczestników projektu miał przy tym możliwość pokazania tego, co najlepsze. Agata zdradzała tajniki japońskiej sztuki składania papieru – origami, japońksiej kaligrafii oraz rysunku. Justyna, Martyna i Kinga do perfekcji opanowały przedstawienia japońskiego teatrzyku kamishibai. Kinga i Michał (który z pewnością kiedyś wezmie udział w takim projekcie) z pasją opowiadali o bibliotecznych zbiorach mang – japońskich komiksów. Daria odkryła w sobie talent do układania kwiatów, instruując zebranych gości na czym polega japońska ikebana. Jakub i Patryk to miłośnicy japońskich gier. Młodzież miała więc okazję do zapoznania się z japońskimi grami planszowymi, a także możliwość zagrania w nie.

 

Kuba na kilka godzin stał się Mistrzem ceremonii przygotowywania japońskiej herbaty matcha. Zgromadzeni wokół niego goście z cierpliwością i niekłamanym zainteresowaniem przyglądali się temu rytuałowi, by na końcu zasmakować prawdziwego japońskiego napoju. Najbardziej obleganym stanowiskiem było jednak miejsce, w którym przygotowywano sushi. Jagoda, Estera i Kasia, na oczach widzów, sporządzały ten japoński przysmak udzielając przy tym krótkich lekcji jedzenia pałeczkami.  Była to z pewnością jedna z największych atrakcji Dania Japońskiego, który na fotografiach uwieczniła Ewa.

Na wszystkich czekały także inne niespodzianki. Stanowisko z japońskimi puzzlami, prawdziwy samurajski miecz, kimono, zbiory książek o tematyce japońskiej, zdjęcia i rysunki uczestników projektu, a wszystko uzupełnione informacjami nt. Japonii oraz idei Programu „Równać Szanse”.

Fajnie jest mieć taką Młodzież!

Projekt „Manga, Go, kamishibai czyli spotkania z elementami kultury japońskiej”, realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lwówku Śląskim, prowadzony jest w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

źródło;  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna/ zdjęcia infolwowek24

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.