Godzina ,,W” – Lwówek Śląski zatrzymał się na minutę

W dniu wczorajszym na lwóweckim rynku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Znana nam z wielu organizowanych wolontariackich akcji 45 Drużyna Harcerska ,,WATRA” po raz kolejny postanowiła zaangażować mieszkańców naszego miasta w jakieś ciekawe i pro patriotyczne przedsięwzięcie. Postanowiono, bowiem uczcić minutą ciszy wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim.

Z tej okazji na naszym lwóweckim rynku zebrali się nasi młodzi patrioci w swoich charakterystycznych harcerskich mundurkach oraz mundurach wojskowych- AS Strzelcy kultywując tradycję, chcąc oddać hołd tym, którzy podjęli próbę przeciwstawienia się okupantom. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie pewien szczegół.  Naprzeciw harcerzy stali na lwóweckim rynku ludzie poprzebierani w niemieckie mundury z charakterystycznym rażącym symbolem swastyki niemieckiej. Była to niewielka grupa rekonstrukcyjna goszcząca w owym harcerskim przedsięwzięciu. Widok mężczyzn noszących opaski ze swastyka na lwóweckim rynku wzbudził nie małe emocje. Niektórzy starsi mieszkańcy byli oburzeni tym, co ujrzeli po przybyciu na uczczenie minutą ciszy obchodów Powstania. Byli też i tacy, którzy wezwali Policję opierając się na przepisach zakazujących publicznego eksponowania treści totalitarnych lub nawołujących do nienawiści rasowej (symbolika swastyki niemieckiej). Policja po przybyciu na miejsce nie stwierdził nieprawidłowości otrzymując informację, że są to ludzie uczestniczący w przedsięwzięciu, jako członkowie grupy rekonstrukcyjnej. A ich ubiór oraz poglądy nie mają nic wspólnego z faszyzmem. Mają oni na celu jedynie przypomnieć ludziom o tym wydarzeniu i stanowią jedynie symbolikę minionego męczeństwa narodu polskiego. Kontrowersje wzbudziła też niemiecka flaga ze swastyką na ratuszu, która to symbolicznie opadła i została zastąpiona naszą polską flagą, jako symbolem walki i niepodległości Pomysł może nieco kontrowersyjny, ale jak widzimy uzyskał odpowiedni rozdźwięk społeczny. W uroczystości uczestniczyła dość spora ilość mieszkańców miasta. Inicjatywa lwóweckich harcerzy jak najbardziej pozytywna i trafna społecznie. Choćby z uwagi na fakt, że współczesne młode pokolenia podchodzą do tego jak do jakiejś zamierzchłej dawnej historii nic niemającej wspólnego z nimi. Winą jest chyba zbyt mała edukacja, a przemijający czas zaciera w kolejnych pokoleniach wspomnienia tragizmu wojny, prześladowań i okupacji.

Obecne pokolenia wychowywane na nieco innych wartościach zatracają jakże ważny aspekt patriotyzmu. Podam przykład.

GODZINA ,,W” na przy lwóweckim kąpielisku

W dniu wczorajszym – obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, po godzinie 16: 00 część mieszkańców wypoczywających na kąpielisku żwirownia w Rakowicach pośpiesznie gdzieś wyrusza. Inni swobodnie zażywają dalszej kąpieli. Wyruszamy też i my. Na miejscu pozostają przyjezdni znajomi. Wybija godzina 17: 00 z jednego z głośników wydobywa się współczesna muzyka młodzieżowa. W drugim końcu plaży stoi na wzniesieniu kilka aut, pali się grill. Z jednego z nich wydobywa się radiowy krótki dźwięk syreny i apel spikera dotyczący minuty ciszy. Kilkoro ludzi podnosi głowy. Wstaje starsze małżeństwo, za nimi inni starsi ludzie. Po chwili wstają też inni, nie wiadomo czy z poczucia patriotyzmu czy też nie chcąc być innymi niż reszta. Część młodych ludzi stoi w wodzie i patrzy ogłupiale na resztę stojących przy parasolach, szukając po sobie przyczyny utkwienia wzroku reszty.

Mija minuta, gdzieś w oddali dalej płyną wakacyjne przeboje. Ludzie powracają do swoich grilli, krzyżówek, kąpieli, jakaś matka nawołuje oddalające się od brzegu dzieci na materacu. Przy srebrnym aucie pewna starsza pani wtulona w ramiona mężczyzny. Z nieopodal dochodzą fragmenty rozmowy, kobieta jest przyjezdna i zszokowana reakcją niektórych na zupełny brak zainteresowania uczczeniem pamięci Powstańców. Widać smutek na twarzy tej pani i słychać stwierdzenie: w tamtym roku cała plaża nad morzem stała a tu widzisz Stachu tylko my tacy starzy. Ta krótka sytuacja stała się przyczynkiem do naszej dyskusji o stosunku współczesnej młodzieży do patriotyzmu. Padło pewne stwierdzenie, że patriotyzm to w niektórych strukturach, grupach społecznych swoista moda wyrażana poprzez odzież patriotyczną czy tatuaż z symboliką wyzwoleńczą i niepodległościową. Gdzie jednak znajduje się prawdziwy sens i sedno owego patriotyzmu? Kim są bohaterowie Powstania, spośród których pozostało obecnie już tak niewielu?. Czy czują się bohaterami, czy państwo doceniło ich wysiłek i trud?  Pytam o to wszystkich was, a szczególności tych, którzy w dniu wczorajszym stali w wodzie nie wiedząc nawet, po co wstawali inni. Ja wiem, że są wakacje i czas wypoczynku, ale minuta naprzeciw tym wszystkim wolnym dniom to naprawdę tak niewiele. Minuta dla tych, dzięki którym dziś możesz kapać się w polskiej wodzie, pić to, co chcesz a nie to, co musisz, nikt nie odgradza cię od reszty drutem kolczastym a uśmiech twego dziecka to najwyższy wyraz wolności, tej bez kominów i karabinów……………

 

Tekst ten dedykuję poległym oraz tym, którzy obecnie kultywują tradycje patriotyczne – lwóweckim harcerzom oraz AS Strzelec. W szczególności jednemu z pierwszych we Lwówku Śl. harcerzy, który odszedł na wieczną wartę, mnie nauczył kolekcjonerstwa, a innych, czym jest mundur harcerza. Czuwaj……..

Przemysław Popławski – infolwowek24

 

 

 

 

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.