Tak i ja, i tak i ty możesz świętym być … SP Włodzice

Tak i ja, i tak i ty możesz świętym być …, czyli o szczególnym balu słów kilka

31 października 2017 r. z inicjatywy społeczności Szkoły Podstawowej we Włodzicach Wielkich odbył się szczególny bal, nie był to jednak jeden z tych, które w swojej formie nawiązują do anglosaskiego Halloween. Stając na przekór modzie kadra placówki, pod wodzą pani dyrektor Anny Lelko,  postanowiła wprowadzić nowy zwyczaj kultywowania pamięci o świętych chrześcijański, a nie popkulturowych „straszydłach”. Wyrazem tego było zorganizowanie, po raz drugi, Balu Wszystkich Świętych. W przygotowaniu uroczystości udział wzięli nie tylko nauczyciele, którzy przeszkolili się w zakresie tańców chrześcijańskich, lecz także proboszcz miejscowej parafii św. Michała Archanioła,       ks. Janusz Leszczyński oraz Sołtys Włodzic Wielkich Małgorzata Dąbrowska.

Z uwagi na ubiegłoroczne doświadczenia i naprawdę spore zainteresowanie rodziców i uczniów ideą balu, w tym roku, dzięki uprzejmości Pani Sołtys, uczniowie bawili się wspominając postacie świętych, w świetlicy wiejskiej we Włodzicach Wielkich. Wyjście poza mury szkoły z całą pewnością sprzyjało popularyzacji inicjatywy. Nie do przecenienia pozostaje też rola parafii, ponieważ to właśnie Proboszcz w czasie ogłoszeń duszpasterskich zachęcą rodziców i dzieci do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu, poza tym parafianie z dużym zainteresowanie przekazywali słodycze, które stały się nagrodą za najlepszy strój bądź znajomość żywotów świętych.

Zanim rozpoczął się bal uczniowie zrealizowali dwugodzinny projekt edukacyjny, w którym każda  z klas pogłębiała wiedze na temat wybranego patrona. Do zadań uczniów należało przygotowanie portretu świętego oraz streszczenie jego życiorysu. Powstałe w ten sposób prace stworzą Księgę Świętych, która zostanie wystawiona w kościele parafialnym, aby każdy mógł zapoznać się z jej treścią. Po zakończeniu działań projektowych uczniowie i nauczyciele w przygotowanych przez siebie strojach, zainaugurowali bal Korowodem Wszystkich Świętych, w czasie którego odtańczono wspólnie poloneza. Przez następne dwie godziny uczniowie i nauczyciele wspólnie bawili się wykonując  wybrane tańce eucharystyczne i pieśni oazowe. Dzieci nauczone doświadczeniem ubiegłego roku bardzo chętnie brały udział we wspólnej zabawie. Zwieńczeniem balu było rozegranie quizu opartego na znajomości żywotów świętych. Okazało się, że uczniowie włodzickiej szkoły mają naprawdę sporą wiedzę z zakresu hagiografii.

Miejmy nadzieję, że Bal Wszystkich Świętych na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości nie tylko szkolnych, lecz także wiejskich i podobnie jak we Włodzicach, także w innych miejscowościach przyczyni się do głębszego zintegrowania nauczycieli, rodziców, uczniów i parafii.

Szkoła Podstawowa Włodzice

IMG_2137
IMG_2139
IMG_2169
IMG_2173
IMG_2177
IMG_2205
IMG_2215

 

 

 

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.