Lęk naszych psich przyjaciół przed kanonadami fajerwerków

Zwykle zwierzęta nie boją się burzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją wyczuwają, ale nie odczuwają przed nią lęku. Zapytasz pewnie: „To dlaczego mój pies, gdy tylko usłyszy pierwszy grzmot (lub inny głośny dźwięk, np. huk fajerwerków), trzęsie się i chowa się pod stół?” Odpowiedź jest prosta: pies się boi, bo tego go nauczyłeś. Boi się też wtedy, kiedy jego opiekun zachowuje się nerwowo.
Zastanów się, jak reagujesz, gdy zaczyna się burza, a pies staje się niespokojny? Głaszczesz go, mówisz do niego pieszczotliwie, chcąc go uspokoić, poświęcasz mu całą swoją uwagę. Twój pupil sądzi wtedy, że naprawdę dzieje się coś niedobrego i że trzeba się bać, bo utwierdzasz jego zachowanie. Pamiętaj, że uwaga poświęcona psu odbierana jest przez niego jako nagroda. Zatem głaszcząc go, nagradzasz jego lęk. W efekcie zwierzę zaczyna bać się coraz bardziej, a jego niepokój nasila się przy każdej kolejnej burzy.

Morał z tego taki, że pocieszając psa i uspokajając pogłębiamy tylko problem jego lęku, sprawiając że każda kolejna sytuacja będzie przeżywana jako bardziej zagrażająca i przykra. Co zatem robić kiedy pies boi się strzałów? Teoretycznie mamy do wyboru dwie nie wykluczające się zresztą drogi – łagodzenie lęku (ściśle mówiąc nieprzyjemnych emocji i reakcji fizjologicznych towarzyszących lękowi) oraz nauczenie psa radzenia sobie w trudnej sytuacji, a więc zmniejszenie lęku lub nawet zmianę jego emocji w dotychczas trudnej sytuacji.

Oczywiście są psy, które nie boją się strzałów (psy myśliwskie, policyjne,wojskowe na przykład są uczone od szczenięctwa niereagowania lękiem na huk) i często nie traktują Sylwestra jako czegoś nadzwyczaj przykrego.

Co zatem robić?
• Gdy pies się boi, nie reagować. Nie patrz w jego stronę, nie mów do niego.
• Odwróć uwagę psa od burzy. Może uda ci się go nakłonić do zabawy jego ulubioną zabawką? Spróbuj wydać mu kilka komend i daj mu smakołyk.
Co zrobić, by pies przestał bać się huku?
• Postaraj się przyzwyczaić go do niego. Możesz odtwarzać dźwięk grzmotu lub huku fajerwerków – najpierw cicho, potem stopniowo coraz głośniej. Gdy pies zaczyna źle reagować, dźwięk należy ponownie ściszyć.
• Gdy psa nie paraliżuje strach i jesteś w stanie odwrócić jego uwagę od huku, możesz spróbować zadziałać tak, by głośny dźwięk wywoływał u niego pozytywne skojarzenia. Możesz dawać psu smakołyki, gdy tylko zacznie się burza, bawić się z nim, gdy tylko usłyszysz huk. Kiedy twój pupil będzie zajęty czymś dla niego miłym, dźwięki nie będą go przerażały. A jeśli będziesz powtarzał swoje zachowanie w podobnej sytuacji, pies skojarzy huk z rozrywką lub jedzeniem. A tego raczej się nie przerazi!

 

W przypadku silnego lęku jeśli nie udaje się psa koncentrować na sobie lub jakiejkolwiek aktywności (gryzienie skórzanych „kości” lub Konga) i widzimy, że zwierzę cierpi, należy odpowiednio wcześniej zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii który przepisze odpowiednie leki łagodzące przezywany lęk

tekst artykułu opublikowanego w miesięczniku Mój Pies – styczeń 2008 – pod tytułem „Tylko nie fajerwerki”)

 

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.