Lwóweckie kwiatki, czyli nazwy ulic

Dostaliśmy e -mail od czytelnika, który chciał się z Państwem podzielić swoimi osobistymi spostrzeżeniami dot. nazw ulic w Lwówku Śląskim.

Dekomunizacja ulic
Pis wprowadziło ustawę o dekomunizacji i w mieście już widać pierwsze efekty tej ustawy. Z mapy miasta zniknęła ul. Waryńskiego, tak jak kiedyś Sawickiej i Świerczewskiego. Bardzo cieszy dobra zmiana, w tym przypadku zmiana nazwy ulicy, ale co z innymi ulicami w Lwówku Śląskim, które podlegają ustawie o dekomunizacji? Czy urzędnicy zachłysnęli się zmianą nazwy jednej ulicy i będziemy czekać kilka lat aż ktoś sobie przypomni, że patroni niektórych ulic we Lwówku to dalej postacie wychwalające działania na rzecz PZPR i komunizmu? Miejmy nadzieję, że nie i dlatego warto przypomnieć obecnym władzom jak i mieszkańcom o niektórych „lwóweckich kwiatkach”.
Ulica Janka Krasickiego (Janek Krasicki – polski działacz komunustyczny)
Warto przemianować tę ulicę na ul. biskupa Ignacego Krasickiego (obyłoby się to bez potrzeby wymiany dokumentów przez mieszkańców)
—————————————————–
Kim był Siergiej Krawczyński i czy przypadkiem nie podlega ustawie o dekomunizacji ulic?
—————————————————–
Kim był Jakub Jaśkiewicz? Czy jest to postać ważna dla Lwówka Śląskiego? Internet milczy na temat tej osoby. Czy kiedyś ta ul. nie nazywała się przypadkiem Teofila Jaśkiewicza?
—————————————————–
ul. Stogryna – kim był Stogryn, albo może czym jest stogryn? Na to pytanie nawet najstarsi Lwówczanie nie znają odpowiedzi…
—————————————————–
Pytania te wymagają odpowiedzi.
Kilka ulic Murarskich w mieście to również tragedia. Nie warto umawiać się z kimś przy Murarskiej, bo to może być w zupełnie różnych miejscach. Nazwa miała nawiązywać do średniowiecznych murów, ale ul. Murarska raz urywa się w jednej części miasta, żeby pojawić się zaraz w innej i tak kilka razy. Warto rozważyć zmianę nazw duplikatów Murarskiej, albo poprowadzenia jej wzdłuż całej długości wewnętrznej części murów (co jest raczej niemożliwe), bo Murarska powinna być tylko jedna.
———————————————————————————————————-
Ul. Bez Nazwy
Oprócz problemów z nazwanymi ulicami jest też wiele nieponazywanych ulic we Lwówku. Stwarza to często problemy przy określeniu swojego położenia, lokalizacji zaparkowanego auta czy miejsca spotkania. Za granicą władze często idą o krok dalej i nadają nazwy ścieżkom czy ciągom pieszym (np. na cmentarzach, a lwówecki cmentarz jest sporych rozmiarów). Oto kilka nienazwanych ulic w Lwówku Śląskim, które stwarzają kłopot poprzez brak jakiejkolwiek nazwy:
—————————————————–
*Ulica w samym centrum miasta między pl. Wolności, a ulicą Malinowskiego, która zaczyna się od ul. Zamkowej a kończy na ul. Stogryna (wzdłuż południowej pierzei rynku) – propozycja nazwy – ul. Marii Skłodowskiej-Curie, gdyż niewiele jest kobiet jako patronek ulic,a ta wybitna Polska noblistka jest jedną z najsłynniejszych polskich kobiet
—————————————————–
*Ulica zaczynająca się od ul. Dworcowej, a kończąca na działkowej (wzdłuż ul. Rzecznej; przy okazji świetna możliwość zrobienia w przyszłości dwupasmówki ul. Rzeczna w jedną stronę, a nienazwana w drugą) – propozycja – albo rozszerzyć Dworcową o nienazwany fragment , albo nazwać jako ul. Kolejowa, gdyż wzdłuż tej drogi są tory kolejowe.
—————————————————–
*Ulica na Rodzinnych Ogródkach Działkowych nad Bobrem – odchodząca od ul. Rybnej, łącząca się z ul. Budowlanych. Propozycja – rozszerzyć ul. Budowlanych o nienazwany fragment, lub nadać nazwę ul.Bobrzańska (od rzeki Bóbr)
—————————————————–
*Ulica (w sumie dwie) wzdłuż wałów przeciwpowodziowych koło tamy. Polecam rozszerzyć ul. Rybną albo nadać nazwę ul. Sportowa (od dawnego stadionu miejskiego w okolicy)
—————————————————–
*Droga wylotowa (powiatowa 2509D) prowadząca do wsi Sobota – nazwać jako ul. Soboty/ul. Doliny Bobru
—————————————————–
*Droga Wylotowa (wojewódzka nr 297) na Bolesławiec, od stacji benzynowych w kierunku Bolesławca nazwać jako ul. Bolesławiecka
—————————————————–
*Droga od ul. Górnej do stacji CPN nazwać jako ul. Franciszka Mymera (Słynny Lwówczanin z XVI wieku, Polak)
———————————————————————————————————-
Vademecum nazywania ulic
Jest wiele znanych Polaków, w tym Lwówczanin, którzy zasługują by mieć ulicę swojego imienia we Lwówku. Z nieznanych przyczyn wiele ulic we Lwówku Śląskim ma nazwy typu Chabrowa, Piękna czy Zbożowa. Nie są to złe nazwy, ale najpierw warto upamiętnić wielkich Polaków i Lwówczan, a dopiero potem nadawać nazwy ulic od kwiatów, przymiotników. Znane osoby, które nie są patronami ulic w Lwówku Śląskim (kilka wybranych):
*Franciszek Mymer – Słynny Lwówczanin z XVI wieku, tłumacz, poeta i wydawca piszący w języku łacińskim, polskim i niemieckim, działacz na rzecz upowszechnienia języków narodowych i szkolnictwa w języku polskim,
*Maria Skłodowska-Curie – polska dwukrotna noblistka z dziedziny chemii i fizyki,
*Mikołaj Kopernik – Wstrzymał słońce, ruszył ziemię,
*Władysław Hermaszewski – jedyny polski kosmonauta,
*Lech Wałęsa – polski laureat pokojowej nagrody Nobla,
*Jan Henryk Dąbrowski – Twórca Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,
*Napoleon Bonaparte – cesarz francuzów( był we Lwówku Śląskim)
*Franciszek Liszt – znany kompozytor węgierski, koncertował we Lwówku,
*Józef Piłsudski – pierwszy marszałek Polski ,
*Witold Gombrowicz – Powieściopisarz, dramaturg, autor „Ferdydurke”.
To tylko kilka wybranych propozycji nazw ulic. Warto pamiętać o patriotach czy to na szczeblu krajowym, czy lokalnym. Warto ich upamiętniać, nadawać ulicom ich imiona, a wtedy pamięć o nich nie zginie i zawsze będzie towarzyszyła nam w zgiełku codziennego życia.
Czytelnik
foto infolwowek24
 
Facebook Comments
Podziel się

1 thought on “Lwóweckie kwiatki, czyli nazwy ulic”

  1. Stogryn, a dokładnie Józef Stogryn był oficerem WP, który poniósł bohaterską smierc ostatniego dnia II Wojny Światowej. Spoczywa teraz na cmentarzu Wojskowym w Zgorzelcu.
    O losach jego rodziny był nakręcony film Krzyż Walecznych, a wdowa po nim mieszkała kiedys w Lubomierzu, gdzie również jest ulica Stogryna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.