Odnaleziono zaginionego mężczyznę z Kotlisk

W dniu 24 czerwca 2018 roku około godziny 14 do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zgłosił się mieszkaniec miejscowości Kotliska, który zawiadomił policjantów, iż jego 20 letni syn wyszedł z domu 23 czerwca około godziny 2 w nocy i do chwili zgłoszenia nie powrócił, ani nie nawiązał z nikim kontaktu. Rodzina obawiała się, że mogło mu się coś stać, tym bardziej że był ubrany tylko w koszulkę, krótkie spodenki i klapki a aura pogodowa gwałtownie się pogorszyła. Dodatkowo 20 latek stroni od ludzi i może mieć zaburzenia orientacji, a także może potrzebować pomocy medycznej. Rodzina sprawdziła jego możliwe miejsca pobytu i kolegów i nigdzie nikt nie miał z nim kontaktu. Z uwagi na wskazane przez rodzinę okoliczności policjanci podjęli decyzję o nadaniu wysokiego priorytetu poszukiwaniom z uwagi, iż istniało realne zagrożenia życia i zdrowia poszukiwanego.

Do jednostki policji wezwani zostali policjanci kryminalni którzy rozpoczęli sprawdzenia czy zaginiony nie został nigdzie hospitalizowany w szpitalu, lub zatrzymany przez policję lub inne służby; czy nie korzysta z Internetu lub urządzeń telefonicznych. W tym samym czasie patrol policjantów kryminalnych i prewencji rozpoczął sprawdzanie wszystkich pomieszczeń i zabudowań w miejscu zamieszkania.

Gdy działania te nie przyniosły pozytywnego skutku po niespełna godzinie dowódca poszukiwań wraz z komendantem jednostki policji podjęli decyzję o ogłoszeniu alarmu dla wszystkich policjantów w powiecie lwóweckim oraz poproszono o pomoc w poszukiwaniach straż pożarną.

W tym samym czasie w okolicę Kotlisk i Niwnic skierowano dodatkowe patrole ruchu drogowego które patrolowany okoliczne drogi i sprawdzały poruszajcie się nimi osoby.

Do poszukiwań w pierwszej fazie zgłosiło się 32 strażaków ochotniczej straży pożarnej i PSP oraz 34 policjantów i dodatkowo dwóch policjantów stawiło się do alarmu pojazdami typu quad. Trudny obszar poszukiwań który w większości zarośnięty był wysokim już zbożem oraz teren leśny utrudniał szybkie sprawdzenie.

Policyjny dowódca zwrócił się o pomoc do Urzędu Miasta i Gminy Lwówek Śląski gdzie pani burmistrz zadysponowała do pomocy pracownika gminy wyszkolonego operatora dronu wraz ze specjalnym dronem. Policjant wraz z operatorem drona sprawdzili obszary pól w odległości pond 600 metrów od miejsca zamieszkania.

Policjanci kryminalni w tym samym czasie gromadzili i analizowali wszelkie informacje mogące pomoc w poszukiwaniach i wskazaniu kierunku gdzie oddalił się poszukiwany mężczyzna. Po analizie napływających informacji wiele wskazywało. iż mężczyzna mógł udać się na teren kompleksu leśnego w Niwnicach gdzie jest duża ilość kamieniołomów i fortyfikacji powojennych. Tam skierowano siły biorące udział poszukiwaniach i sukcesywnie sprawdzano sektory lasu. Na miejsce poszukiwań skierowano także z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu policjanta z psem tropiącym.

Utrudnieniem poszukiwań okazał się pod wieczór intensywnie padający w tym rejonie deszcz.

Dodatkowo w rejon zamieszkania poszukiwanego przybyli strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim z kamerą termowizyjną.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pracowali także policjanci których zadaniem było ustalenie czy i kiedy poszukiwany kontaktował się z innymi osobami poprzez telefon lub Internet. Po uzyskaniu tych informacji natychmiast do miejsca zamieszkania tych osób udawali się dzielnicowi celem potwierdzenia czy nie przebywa tam poszukiwany oraz uzyskania bliższych szczegółów kontaktów. Postanowiono także opublikować w mediach wizerunek i dane poszukiwanego zwracając się do mieszkańców i czytelników o pomoc w poszukiwaniach.

Około godziny 1:20 do Lwówka Śląskiego przybyli strażacy z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu którzy przy pomocy dwóch specjalnie wyszkolonych psów do poszukiwań osób żywych i martwych, ponownie sprawdzali okolice zamieszkania i tereny leśne między Kotliskami i Niwnicami. Niestety kilkugodzinne sprawdzenia nie przyniosły pozytywnych wyników.

Ważnym elementem poszukiwań były także informacje od mieszkańców i czytelników którzy zapoznali się z komunikatem o poszukiwaniach opublikowanym w mediach społecznościowych, wszelkie sygnały od czytelników były natychmiast sprawdzane. Między innymi sprawdzono sygnał o mężczyźnie który próbował dostać się na tzw. „stopa” do Lwówka Śląskiego od strony Gryfowa, sprawdzono informację o osobie idącej samotnie późno w nocy w okolicach Świerzawy koło Złotoryi.

Nad ranem dokonano kolejnej koncentracji służb i w tereny leśne ponownie wyruszyli policjanci, strażacy, strażnicy leśni oraz okoliczni mieszkańcy. Do akcji oprócz radiowozów i wozów strażackich użyto samochody terenowe Straży Leśnej i PSP oraz quady straży leśnej i prywatny sprzęt strażaka OSP.

Do Lwówka Śląskiego dotarła także Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z Siechnic koło Wrocławia z psem do poszukiwań i sprzętem GPS która rozpoczęła przeszukiwania kolejnych sektorów lasu.

W trakcie poszukiwań patrol w składzie policjant i strażnik leśny uzyskali informację, iż najprawdopodobniej zaginiony zbliża się do zabudowań mieszkalnych. Po chwili patrol ten zauważył poszukiwanego wchodzącego do miejsca zamieszkania.

Po sprawdzeniu tożsamości i stanu zdrowia, zaginionego przekazano pod opiekę załodze ratownictwa medycznego i rodzinnie. Teraz zadaniem policjantów będzie także ustalenie dokładnych okoliczności i przyczyn tego zdarzenia.

 

 

 

źródło : Policja Lwówek Śl. -asp.szt. Mateusz Królak

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.