Piknik „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” – Gryfów Śląski 2017

 

Bezpieczeństwo to stan, który daje poczucie pewności i gwarancje jego zachowania oraz szanse na doskonalenie. Jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Odznacza się brakiem ryzyka utraty czegoś dla człowieka szczególnie cennego – życia, zdrowia, pracy, szacunku, uczuć, dóbr materialnych i dóbr niematerialnych. Bezpieczeństwo jest naczelną potrzebą człowieka i grup społecznych, jest także podstawową potrzebą państw i systemów międzynarodowych; jego brak wywołuje niepokój i poczucie zagrożenia.

IS_88DSC_0793Głównym celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Bezpieczeństwem osobistym, rodziny i osób bliskich. Funkcjonariusze służb oraz osoby związane z bezpieczeństwem spotykają się z młodzieżą i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą, podczas górskich wycieczek, pobycie w lesie, korzystaniu z drogi czy kontaktach z rówieśnikami lub osobami obcymi. Uwagę zwracamy także w kierunku odpowiedzialnego korzystania z Internetu i wszelkich urządzeń elektronicznych, zagrożeń związanych z agresją lub kontaktem ze środkami odurzającymi.
W ramach akcji przeprowadzane są spotkania informacyjno-edukacyjny, pikniki oraz akcje tematyczne typu „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” czy „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok szkolny”

IS_88DSC_0769Ważnym etapem działań akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” jest pokazanie działania służb, zachęcenie dzieci i młodzież nie tylko poprzez pogadanki edukacyjne ale poprzez bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami. Jest to dobra okazja także to zapoznania dzieci i młodzieży jak należy się zachować w trakcie gdy służby działają, czyli np. w trakcie wypadku drogowego, legitymowania, poszukiwań osób zaginionych itp.
W ramach projektu w dniu 23 września 2017 roku na terenie Gryfowa Śląskiego odbył się wielki piknik pn. „Kręci Mnie Bezpieczeństwo”. Ideą pikniku było właśnie pokazanie działania wszystkich służb, każdy mógł samemu zobaczyć działanie sprzętu używanego przez służby, jednocześnie dowiedzieć się jak należy zachować się w danej sytuacji.

IS_88DSC_0781Piknik był doskonałą okazją, aby przyjrzeć się bliżej pracy funkcjonariuszy oraz sprzętu, jakim dysponuje Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe. Wystawiono stanowiska i namioty prewencyjno-informacyjne, zrealizowano dynamiczne pokazy działań, prezentacje sprzętu i umundurowania. Z całą pewnością każdy z uczestników tego wydarzenia mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

IS_88DSC_0764Nie zabrakło także licznych atrakcji dla dzieci – celem imprezy, było także propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia poprzez gry oraz zabawy. W trakcie pikniku przeprowadzono także liczne konkursy dla najmłodszych dotyczące wiedzy o służbach mundurowych z atrakcyjnymi nagrodami.

 

Działania te wspierała Lwówecka Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Nadleśnictwo Lwówek Śląskie. Można było zapoznać się z różnego rodzajami broni prezentowanej przez Lwóweckie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni.

IS_88DSC_0766 IS_88DSC_0771 IS_88DSC_0779 IS_88DSC_0773

IS_88DSC_0770O bezpieczeństwie na dwóch kółkach można było dowiedzieć się na stoisku Leopolis Bikers. Na stoisku prowadzonym przez funkcjonariusza gryfowskiego komisariatu asp. Grzegorza Wasilewskiego można było zobaczyć z jakimi „niespodziankami” – niewybuchami -pozostałościami po II wojnie światowej można się jeszcze spotkać na naszych polach i lasach. Pierwszej pomocy można było się nauczyć na stoisku jednostki ratowniczej Baryt ze Złotoryi a na profesjonalnej ściance wspinaczkowej Ochotniczej Straży Pożarnej z Piechowic można było bezpiecznie sprawdzić swoje umiejętności związane ze wspinaniem się po skałach. Działaniami i pasją w obszarze związanym z lasem i wojskiem można było w bardzo atrakcyjny sposób zobaczyć na stoisku grup paramilitarnych i ASG Drużna Braci, OFM Lama i Izerska ASG. Widowiskowy pokaz walki wręcz zaprezentowała także grupa Samuraj z Lubania.
IS_88DSC_0763

Wszyscy mogli posilić się gorącą grochówką przygotowaną przez Państwową Straż Pożarną z Lwówka Śląskiego
To wszystko nie odbyło by się bez wsparcia władz gminnych, sponsorów i mediów którym zależy na bezpieczeństwie nas wszystkich.

 

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
asp.szt.  Mateusz Królak

Piknik współtworzyli:

Komitet organizacyjny:
Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim komisarz Wojciech Czafurski
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim asp.szt. Mateusz Królak
prezes OSP Gryfów Śl. Krzysztof Król
dyrektor MGOK Anna Michalkiewicz
inspektor ds. współpracy z zagranicą i promocją gminy Agnieszka Muszka
sekretarz OSP Proszówka Kamila Zajączkowska
przewodniczący Rady Miasta Gryfów Śl. Robert Skrzypek

wsparcia udzielili:
Dariusz i Marek Niebieszczańscy – Zakłady Mięsne Niebieszczańscy
Magdalena i Krzysztof August – firma TYTAN Proszówka
Janusz Niebieszczański – firma ABI -POL Proszówka
Stanisław Fronc – Firma ELSTAN
Jerzy Horbacz Piekarnia Cukiernia
Ryszard Stana Firma GRADIX
Sylwia Wróblewska firma FF POLMEX
Wojciech Bruchal – PKS Voyager Lubań
Senator Rafał Ślusarz i Urszula Maga – dyrektor Biura Senatorskiego
Anna Kowalska Sawczak
FOOD TRUCK Brooklyn Stereet Food
MGOK Gryfów – nagłośnienie
Sołectwo Proszówka – sołtys Jan August
Drukarnia MEGANTO Sosnowiec
Janusz Kownacki – elektryka
Alicja Kownacka – dyrektor Gimnazjum
Waldemar Wojtaś członek Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP – ścianka wspinaczkowa
Tadeusz Jagiełło Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku OSP RP
Małgorzata Wiśniewska – dyrektor ZSOIZ Gryfów Śl.
VERNAL Auto-szrot Urzędowe Złomowanie Pojazdów Radogoszcz
TV Łużyce
194.182.69.201
24swieradow.pl
24jgora.pl
Telewizja TVT

IS_88DSC_0765
IS_88DSC_0766
IS_88DSC_0767
IS_88DSC_0768
IS_88DSC_0769
IS_88DSC_0770
IS_88DSC_0771
IS_88DSC_0772
IS_88DSC_0773
IS_88DSC_0775
IS_88DSC_0776
IS_88DSC_0777
IS_88DSC_0779
IS_88DSC_0780
IS_88DSC_0781
IS_88DSC_0783
IS_88DSC_0784
IS_88DSC_0785
IS_88DSC_0786
IS_88DSC_0787
IS_88DSC_0788
IS_88DSC_0789
IS_88DSC_0793
IS_88DSC_0761
IS_88DSC_0762
IS_88DSC_0763
IS_88DSC_0764
Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.