Ratujmy zabytkową kaplice Hohbergów na lwóweckim cmentarzu

Jeszcze nie tak dawno odwiedzaliśmy groby naszych bliskich przemierzając okoliczne cmentarze zapalając symboliczne znicze na znak naszej pamięci o tych, których niema. Na stronie naszego portalu przypominaliśmy dawne poniemiecki grobowce i rodziny majętnych dawnych lwówczan. Jednym z nich był grobowiec lwóweckiej rodziny właścicieli browaru Hohbergów, którego okazała kopuła kaplicy sterczy dumnie pomiędzy współczesnymi grobami polskimi.

Na początku października nasz teren nawiedził wietrzny orkan –„Grzegorz” jedną z jego ofiar stała się w/w kaplica, która to w wyniku silnego porywistego wiatru utraciła znaczną część swego miedzianego poszycia. Silny wiatr uszkodził nie tylko kilka nagrobków powodując zawalenie się na nie drzewa, ale i uszkodził dach kaplicy. Jedna z pań odwiedzających pobliskie groby zrelacjonowała jakoby w przed „Dzień Zaduszny”, kilku lwóweckich panów nadużywających wysokoprocentowe trunki pieczołowicie zbierało porozrzucane pomiędzy nagrobkami miedziane płyty stanowiące pierwotne okrycie zadaszenia kaplicy Hohbergów. Logicznie rzecz ujmując owe płyty zapewne trafiły na pobliski skup złomu gdzie przy obecnej cenie miedzi stanowiły niemały zastrzyk gotówki dla amatorów tanich trunków. Dach kaplicy bez dawnego miedzianego poszycia narażony jest na działanie warunków atmosferycznych, co w odniesieniu do przyszłości skutkować może jej znacznym uszkodzeniem.

Tak oto kaplica, która ma już 110 lat, bo wybudowano ją na podstawie projektu lwóweckiego architekta Peuckerta w 1907r.powoli odejdzie w zapomnienie, jeśli nikt nie podejmie pewnych działań zabezpieczających. Podobno wszystkie pomniki i grobowce na cmentarzu są objęte ubezpieczeniem, czy tak jest, przekonamy się wkrótce.

 

mgr. Przemysław Popławski / infolwowek24

Facebook Comments
Podziel się

1 thought on “Ratujmy zabytkową kaplice Hohbergów na lwóweckim cmentarzu”

  1. Oczywiście warto ratować tak piękne zabytki.Ale czy rzeczywiście tak się stanie.Czy ktoś się tym zajmie.Czy znowu usłyszymy „Nie mamy pieniędzy”,a piękny zabytek zostanie tylko na pocztówkach i zdjęciach,w pamięci tylko i wyłącznie osób interesujących się tak owymi budowlami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.