Sprawca pobicia Dawida zatrzymany. Lwówek Śl.

O godzinie 10.30 08.03 br. do siedziby Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim został doprowadzony drugi ze sprawców pobicia mieszkańca Lwówka Śl. do którego doszło 24 lutego 2019 w centrum miasta.

Do zdarzenia doszło 24 lutego 2019 r., gdzie późno w nocy do grupy czterech mężczyzn podeszło dwóch sprawców i bez przyczyny zaczęli ich uderzać pięściami. Zaskoczeni mężczyźni nawet się nie bronili. Jeden z nich mieszkaniec Lwówka Śląskiego otrzymał cios w twarz po czym upadł i doznał poważnego urazu głowy. Obecnie w stanie bardzo ciężkim przebywa w szpitalu.

Sprawa bardzo zbulwersowała mieszkańców Lwówka Śląskiego, tym bardziej, że wcześniej nie dochodziło w mieście do takich zdarzeń, a najbardziej poszkodowany jest znanym i lubianym mieszkańcem. Dodatkowo wszystkich bulwersował fakt, iż do tak brutalnego pobicia doszło bez przyczyny, bez kłótni, sprawcy z zaskoczenia i bez słowa podeszli do stojących mężczyzn i z całych sił zaczęli ich agresywnie bić. Jak się okazało poszkodowani ze sprawcami się w ogóle nie znali i nie mieli ze sobą kontaktu wcześniej.

Z uwagi na charakter zdarzenia do sprawy przez Komendanta Powiatowego Policji zostali wyznaczeni doświadczeni policjanci, których zadaniem, pod nadzorem prokuratora rejonowego, było jak najszybsze wytypowanie i zatrzymanie sprawców. W pierwszej fazie udało się uzyskać zapis całego zajścia z monitoringu; z tym materiałem zapoznali się wszyscy policjanci i kryminalni i prewencji oraz rozpytano osoby które mają kontakt z klientami w sklepach i barach. Rozpytanie prowadzili także dzielnicowi w Lwówku Śląski wśród mieszkańców. Po charakterystycznych szczegółach oraz przy pomocy mieszkańców Lwówka wytypowano pierwszego ze sprawców. W momencie zatrzymania było bardzo zdziwiony, że tak szybko dotarła na jego trop policja. Jednakże mimo grożącej mu wysokiej kary nie chciał wskazać drugiego ze sprawców odpowiedzialnego za spowodowanie ciężkiego uszczerbku u jednego z poszkodowanych. 27 letni mieszkaniec Lwówka Śląskiego został przez Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim zatrzymany na 3 miesiące w areszcie.

Dodatkowo policjanci prowadzący sprawę postanowili poprosić o pomoc mieszkańców miasta. W związku z tym do celów wykrywczych szeroko w mediach upubliczniono nagranie z monitoringu z informacją, iż policja poszukuje sprawcę który na nagraniu atakuje upadającego mężczyznę. Film został pokazany we wszystkich ogólnopolskich stacjach oraz w mediach lokalnych. Odzew mieszkańców był bardzo budujący dla policjantów. Na wyznaczony telefon policjanci otrzymali mnóstwo telefonów z informacjami, nawet drobnymi szczegółami na które wskazywali oglądający film. Każda informacja była sprawdzana, w pewnym momencie nad sprawą pracował cały wydział kryminalny. Część informacji została wykluczona, ale kilka się ze sobą wiązało. Ważną wiadomością była informacja, że sprawca mieszka w powiecie legnickim, pochodzi z okolic Lwówka Śląskiego ale obecnie tu nie przebywa. To pozwoliło ukierunkować dalsze działania policjantów, poproszono o pomoc policjantów z Legnicy sprawdzili kilka wskazanych adresów. Dodatkowo policjanci uzyskali kolejne ważne informacje kto może być sprawcą. Po kilku dniach do policjantów dotarła informacja, iż ewentualny sprawca wie, że jest jednym z wytypowanych mężczyzn, że szuka go już policja, nie będzie się więc ukrywał oraz, że zgłosi się na komendę. W wyznaczonym dniu faktycznie zgłosił się w komendzie policji. Został natychmiast zatrzymany. W dniu 8 marca został doprowadzony do prokuratury i tam przesłuchany. Po przesłuchaniu na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec zatrzymanego 23 letniego mężczyzny areszt tymczasowy. Obu sprawcom grożą wysokie kary pozbawienia wolności.

Policjanci Komedy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim pragną podziękować wszystkim mieszkańcom Lwówka Śląskiego i okolic oraz osobom które zareagowały na apel, za pomoc, za każda drobną informację. W ten sposób mieszkańcy pokazali też, że nie ma społecznego pozwolenia na takie czyny i każdy sprawca zostanie wcześniej czy późnej przy pomocy mieszkańców zatrzymany i skazany. Taki schemat działania pokazał, że przy pomocy mieszkańców policja może być bardzo skuteczna, i jest to kierunek działań tej formacji na przyszłość. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy może wspomóc policję w walce z przestępczością anonimowo wskazując zagrożenia w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępnej w Internecie.

Policja Lwówek Śląski

zdjęcie Paweł DLW 112

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.