Według prognoz dzisiaj przejdą najsilniejsze burze od początku tego roku

2017530134119712Jak podaje pogoda.pl we wtorek (30.05) warunki do piętrzenia się chmur burzowych nad Polską będą wprost wyśmienite, ponieważ będą się nad nami ścierać dwie zupełnie odmienne masy powietrza. Najpierw napływać będzie gorące powietrze podzwrotnikowe, które przyniesie nam na termometrach od 23 stopni na północnym wschodzie do nawet 32 stopni na południowym zachodzie.

Jednak wraz z wkroczeniem od strony Niemiec chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać dużo chłodniejsza masa polarno-morska. Na ich styku spodziewamy się gwałtownej konwekcji, powstawania potężnych chmur burzowych Cumulonimbus, które będą przynosić błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr.

W ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

 Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

źródło; twojapogoda.pl

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.