„WZN – Wyrwani Z Niewoli” w ZPEW Lwówek Śląski

Dnia 08.02.2018r. w budynku biurowym na terenie Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim zorganizowano niecodzienne spotkanie.

Z inicjatywy Gwardiana Ojca Piotra Reiznera oraz wspólnoty franciszkanów powstał pomysł zaproszenia do Lwówka Śl. grupy terapeutyczno- ewangelizacyjnej WZN (Wyrwania Z Niewoli). WZN to grupa w skład, której  wchodzą: Jacek Zajkowski ( Heres) oraz Piotr Zalewski.  Odwiedzają oni więzienia, zakłady opiekuńcze, placówki resocjalizacyjne, Domy Dziecka oraz kościoły w całej Polsce i nie tylko. Opracowali oni swój własny program terapeutyczny i repertuar w stylu muzyki Hip -Hop nawiązując w nim do poszukiwań dobra i miłości, w świecie pełnym znieczulicy społecznej i czyhających zagrożeń ze strony uzależnień. Opracowali oni autorski koncert profilaktyczny skierowany do szkół, ośrodków wychowawczych, poprawczaków,  więzień, na który co ciekawe posiadają rekomendację Podlaskiego Kuratora Oświaty. Otwarcie mówią o pornografii i dragach, i tym, co robią z ludzi owładniętymi uzależnieniami. Na spotkaniach dzielą się z uczestnikami świadectwem swej wewnętrznej duchowej przemiany. Opowiadają o swoich uzależnieniach, o tym jak udało im się „wyrwać ze szponów nałogu”. Prostym młodzieżowym językiem próbują dotrzeć do słuchaczy przestrzegając przed złem, motywując do pozytywnych działań. Uświadamiają, że w każdym z nas jest wiele dobra, ogromne pokłady miłości stłumionej przez życiowy bagaż negatywnych doświadczeń. Dużo mówią o tym jak Jezus zmienił ich życie, jak przemiana wpłynęła na ich obecne funkcjonowanie.

Opowiadają o niezwykłych reakcjach ludzi, którzy po spotkaniach dzielą się swoimi doświadczeniami i odczuciami odnośnie przeżywania błogosławieństwa i realnego bytu w Boga w ich życiu. Spotkania mają charakter otwarty, czyli chcesz to tańczysz razem z nimi i chwalisz imię Pana, doświadczasz i angażujesz się w spotkanie ewangelizacyjne. Jeśli nie chcesz możesz być tylko obserwatorem.  Czym jest sedno spotkania? Otóż jest to połączenie nowoczesnej lekcji religii z wykorzystanie środków audiowizualnych i elementów muzykoterapii z nieco psychologiczną ewangelizacją nastawioną na potrzeby i możliwości młodych ludzi. Ale czy tylko?. Nie, nie tylko grupa ta jak widać na YouTube działa w szerokim spektrum społecznym, tak by dotrzeć ze swym przesłaniem do jak największej rzeszy ludzi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mimo szczerych chęci i pozytywnych intencji ich przekaz niejednokrotnie mówiąc przysłowiowo „odbija się od ściany uszu”. Ale wierzymy, że to, co robią to swoisty szczery wyraz posłannictwa bożego i z wszystkich tych, którzy spotkali ich na drodze swego życia, znajda się tacy, którzy dzięki nim odmienią siebie i obejmą właściwą drogę. Dziękujemy wam, zatem za wasz czas i dobrą nutę. Niechaj ten, którego wysławiacie sprawia byście mieli zawsze proste ścieżki z ludźmi, którzy będą was darzyć szacunkiem i popierać wasze starania Dla mnie osobiście ta grupa to krok w przyszłość Kościoła Katolickiego ku nowoczesnym przemianom i wyzwaniom współczesnego świata. Świata, który nie bardzo słucha już głosu „starego kościoła”, świata, który wymaga nowoczesnej ewangelizacji i nowoczesnego podejścia do spraw wiary, religii i grzechu. Świata, w którym zapomniano, że poprzez śpiew, muzykę i taniec można oddawać cześć stwórcy. Bo cóż mogłoby go bardziej cieszyć, jak niewzniesione go góry ręce, wesoły śpiew chwalący jego imię oraz ludzie, którzy przyszli dla jego chwały. A dla zainteresowanych niewielki kawałeczek twórczości WZN

 

mgr Przemysław Popławski  194.182.69.201

 

 

 

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.