Zapomniane groby.

Już w przyszłym tygodniu wyruszymy wraz z całymi rodzinami na groby naszych przodków, by zapalić znicze i zmówić modlitwę. Cmentarze będą tłumnie odwiedzane przez osoby, chcące oddać cześć pamięci o zmarłych bliskich.

Niestety, w naszym regionie istnieje wiele zapomnianych, lub zdewastowanych miejsc pochówku, które pozostawione samym sobie po wysiedleniu stąd w latach 40-tych ludności niemieckiej porosły bluszczem, krzakami lub wysokimi drzewami, a nazwiska zapisane na tysiącach przedwojennych nagrobków zatarł czas. Dziś zniszczone i zaśmiecone są często jedynymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach naszych miejscowości.
 Pragniemy zachęcić Was do odwiedzenia w dniu 1 listopada opuszczonych cmentarzy w Waszych miejscowościach, oraz zapalenia na nich symbolicznych zniczy, symbolizujących pamięć o osobach, którym te tereny zawdzięczają bardzo wiele.
Poniższe fotografie przedstawiają opuszczone cmentarze, które redakcja Zapomniany Dolny Śląsk odwiedziła w ciągu ostatniego roku. Prosimy o udostępnianie tego wpisu i dzielenie się nim ze swoimi znajomymi, ponieważ im większy będzie miał on zasięg, tym więcej zniczy zapłonie na starych, dolnośląskich cmentarzach.
Mateusz Stanek – miłośnik historii regionalnej, turystyki, poszukiwacz śladów jakże burzliwej przeszłości dolnośląskich terenów.
Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.