Bez nazwy-1YU

,,Niebieski wieloryb ” ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

niebieski-wieloryb-o-co-chodzi-na-czym-polega-n_27619939Media donoszą o nowej grze „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie zagrażająca bezpieczeństwu i życiu dzieci i nastolatków. Doniesienia mówią, że początek gry miał w miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo. Gra „błękitny wieloryb” polega na wykonaniu 50 zadań wyznaczonych przez opiekuna czy też administratora grupy. Zadania dotyczą m.in. słuchania depresyjnej muzyki, oglądania horrorów, późnego wychodzenia z domu, chodzenia po dachu oraz innych niebezpiecznych i ryzykownych zachowań. Ostatnie zadanie jest najbardziej niebezpieczne i potencjalnie tragiczne w skutkach, polega bowiem na popełnieniu samobójstwa.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i niskim poczuciu własnej wartości..
Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla nich mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.
Niezwykle ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat tego zjawiska. Warto przedstawić im skutki udziału w grze, zwłaszcza te tragiczne. Sugerujemy, aby uświadomić ich, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, mimo że jest modne, jest bezpieczne i rozsądne. Zachęcamy również do rozmowy z dzieckiem i zapoznanie się z jego opinią na temat gry, porozmawianiu o smutkach i problemach, z jakimi być może się boryka, a także zwróceniu uwagi na jego zachowanie w ostatnim czasie. Warto zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie dziecka, jego poziom zmęczenia, na rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha oraz historię odwiedzanych stron internetowych. Zachęcamy do założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby móc uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami. (dyzurnet.pl)
W celu zaczerpnięcia porad i wskazówek zachęcamy do kontaktu pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów), natomiast dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach zachęcamy do kontaktu pod nr telefonu 116 111 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży).
Jeżeli widzisz osobę w realnym zagrożeniu życia lub zdrowia, podejmij interwencję natychmiast i przekaż sprawę policji (numer alarmowy 997 lub 112).

źródło: //dyzurnet.pl

https://dyzurnet.pl/niebieski-wieloryb—niebezpieczna-gra-wrod-mlodych-interautow.html

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.