Odnalazłem Rodzinę dzięki portalowi infolwowek24

Podziękowania dla portalu infolwowek24 za umożliwienie prezentacji i publikowanie moich wspomnień na stronie ,,Wspomnienia z Lwówka Śląskiego i okolic” . W wyniku publikacji wspomnień odnalazła mnie moja rodzina a teraz odtwarza się historia sprzed stu a może trzystu lat.

Wdzięczni portalowi  Aleksander Paszczyński  i Jenny( Janina) Marton.

Nie tylko wspomnienia, ale rzeczywistość o byłych mieszkańcach Dębowego Gaju historia kryje., Można napisać, że człowiek, który nie zna historii swojego rodu tylko dniem dzisiejszym żyje. Obecnie, kiedy powoli ją poznaję jeszcze bardziej ciekawy świata jestem i wiem, dlaczego egzystuje.

Historia życia ma swój początek środek i koniec, a może to dopiero od końca historia moja się zaczyna. Opisując wspomnienia o osadnikach na Ziemiach Odzyskanych z okolic Lwówka Śląskiego –Dębowego Gaju w jednym ze wspomnień ,, Tułaczy los ,, zaznaczyłem skąd przybyli i swoje nowe gospodarstwa założyli ( cyt. Pod czujnym okiem Genowefy matki) . W innym ,, Tajemnica przeżycia ,, opisane niektóre tylko wątki – tajemnice z życia mieszkańców Dębowego Gaju . Na ogół wspomnienia dotyczą okresu osiedleńczego na Ziemi Lwóweckiej –Dębowego Gaju ,, To nie są wspomnienia z dalekiego Kraju , to są wspomnienia z Dębowego Gaju ,, Droga do kultury ,, Nawet w PRL-u Wiara trwała ,,  Jak w latach 40-tych w Dębowym Gaju Spółdzielnie zakładano ,,  , Straż Obywatelska  ,,  Zaplata Ojczyzny za trudy życia ,,  . Wspomnienia z Lwówka Śląskiego i okolic. Karol Paszczyński 1911 rok. opublikowane przez infolwowek24 przewróciło życie, a może wróciło o wieki. Nie wiele opowiadała –wspominała Genowefa Paszczyńska z domu Zabawa ur. 22 10.1981 rok Poczapińce ( opowiadanie Żyła w dwóch wiekach), żona Karola matka Karola ur. 03.07.1911 rok i wspominał tamte czasy i tamte dni mieszkania we wsi Poczapińce parafia Draganówka pow. Tarnopol.

Po przeczytaniu na portalu moich opowiadań najpierw w komentarzu pod artykułem na infolwowek24, a następnie przez moja stronę internetową odezwała się  Jemmy ( Janina) Marton  ( pokrewieństwo Zabawa – Paszczyński) pasjonatka historii genealogii tamtych ziem  na kresach. Ze zbiorów dokumentów archiwalnych, zdjęciowych wracamy do korzeni początku dziewiętnastego wieku.  (część moich ustaleń przekazów rodzinnych mogą posiadać błędy przekazów ustnych.). Pierwsze zmianki pochodzą z 1500 roku.

Dalsze materiały w opracowaniu- studiowaniu  książki Księdza  Jana Kowala TJ  z dziejów Draganówki i Poczapiniec koło Tarnopola od 1500 do 1945 roku, według którego opiera się na dokumentach kościelnych, Cerkiewne niedostępne a dokumenty Gminne uległy spaleni w I wojnie.  Cytat wstępu do książki   ,,Z mojej kroniki dowie się czytelnik o dziejach Draganówki i Poczapiniec w pierwszym okresie 1500 a 1700 na tle ogólnym naszych dziejów, później w miarę pojawiania się dokumentów coraz bliżej szczegółowo   ks. Jan Kowal Kraków 1977 r.   ,,

Tu się nasuwa myśl z opowiadania Tajemnica przeżycia.  Jak ci przesiedleni z Kresów po II wojnie na Ziemie Odzyskane się o życie bali, że pochodzenie swoje nie tylko przed władzą, ale i dziećmi ukrywali. Przyjdzie  nam studiowanie  dokumentów zbieranie życiorysów po mieczu i kądzieli odtwarzanie i tak na nowo  historia Tarnawskich, Paszczyńskich, Zabawa, Rożybowskich, Chochły  się zaczyna. Tak z dawnych czasów od węgierskiej ziemi i Dragów Sasów historia początek miała, tam się zaczęła i kończy Moja Historia Cała.

Wielu potomków z tych rodów po II Wojnie Światowej zamieszkało na Dolnym Śląsku Opolszczyźnie, a nawet Lubuskim przygarnęła ich także Ziemia Lwówecka.

1873 zdjęcie księgi metrykalnej  chrztu Karola Paszczyńskiego  ( dziadka )z matki Kazimiery Paszczyńskiej  zd. Tarnaskiej.

Aleksander Paszczyński

Facebook Comments
Podziel się

1 thought on “Odnalazłem Rodzinę dzięki portalowi infolwowek24”

  1. Dzień dobry.Moja rodzina pochodzi z Kresów .Babcia Helena Paszczyńska niestety zgineła w Herbutowie,a pochodziła z Bedła .Miała córkę i syna tj.mojego tatę.Gdyby pan coś wiedział proszę o kontakt tel.607477691.Pozdrawiam Bogumiła Młynarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.