Przystanie Izerskie. Pieszków i Ustronie

Dnia 24.11.2018r. (Sobota) we wsi Pieszków koło Lwówka Śląskiego miało miejsce otwarcie kolejnej Przystani Izerskiej. Przystań zbudowano z unijnych środków przeznaczonych na turystykę w gminie Lwówek Śląski. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest P. Burmistrz Mariola Szczęsna, która to przybyłą na otwarcie nowej Przystani Izerskiej w Pieszkowie, jako gość honorowy. Pani Burmistrz dokonała uroczystego otwarcia przystani, która w głównej mierze służyć ma potrzebom turystów, którzy będą mogli zatrzymać się tu i odpocząć w podróży lub wycieczce rowerowej na Szlaku Św. Jakuba. Pani Burmistrz wyraźnie oznajmiła, że ,,przystań będzie służyć mieszkańcom wsi Pieszków, będzie również miejscem odpoczynku dla przyjezdnych turystów, co stanowiło kluczową funkcję budowy owej przystani”. Zaznaczmy też, że jest to kolejna przystań Izerska wybudowana w okolicy. Dwie kolejne znajdują się już we wsi Ustronie oraz Dworek koło lwóweckiego Zabobrza ( dawne Płakowice). Głównym koordynatorem budowy Przystani Izerskiej w Dworku była Fundacja ,,Nasz Dworek” z p. Piotrem Wiśniowskim na czele. Natomiast Przystań Izerska w Pieszkowie powstała z inicjatywy p. Szczęsnej przy współpracy z tworzącym się właśnie Pieszkowskim stowarzyszeniem lokalnym. Jego pomysłodawcami są mieszkańcy wsi Pieszków, którzy to poprzez owe stowarzyszenie mają nadzieję móc pozyskiwać środki zewnętrzne na potrzeby wsi, oraz wszelkie inicjatywy lokalne skierowane na potrzeby mieszkańców. Istotną kwestię stanowi tu też turystyka i agroturystyka, które to mogą w przyszłości stać się mocnym akcentem turystycznym wsi. Wsi, która wychodzi naprzeciw potrzebom potencjalnego turysty poszukując pomysłu na zaoferowanie czegoś, czego nikt inny w okolicy mu nie zaproponuje. Zauważalne są pozytywne aspekty turystyczne dla Pieszkowa. Jednym z nich jest wybudowanie nowej drogi ze wsi Dworek, która w okresie jesiennym prezentuje się niezwykle malowniczo i jest jak wiemy celem wielu wycieczek lokalnych pasjonatów pojazdów dwukołowych. Kolejnym atutem jest bliskość do drogi wojewódzkiej nr 364 prowadzącej z Lwówka Śl. do Złotoryi, a stamtąd do autostrady A4. Lokalizacja ta w przypadku odpowiedniego przygotowania daje pewne możliwości, które poprzez właściwe wykorzystanie w przyszłości mogą przynieść określone korzyści dla Pieszkowa i jego aktywnych mieszkańców.

Samo otwarcie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Po oficjalnej ceremonii przystąpiono do wspólnej wiejskiej zabawy okraszonej przeróżnymi potrawami stworzonymi rękoma lokalnych gospodyń. Były przeróżne sałatki, śledziki, ciasta. Każdy z mieszkańców przyniósł coś ze sobą. Wszyscy wspólnie, kulturalnie się bawili, rozmawiali, wspominano dawne anegdoty. Sama impreza powstała przy finansowym wsparciu samych mieszkańców.  Kwintesencją całości przedsięwzięcia był ciekawy klimat rodem z górskiego schroniska, którego mocnym akcentem jest kominek. Kominek, który spełnił oczekiwania przybyłych gości tworząc niemal rodzinną ciepłą atmosferę.

Następnego dnia również z zaproszeniem udaliśmy się do Przystani Izerskiej tym razem w Ustroniu. Oficjalne otwarcie odbyło się tam już 30 października 2018 roku, ale sołtys sołectwa wsi Ustronie oraz mieszkańcy wsi postanowili wspólnie się spotkać i zrobić w nowym miejscu grilla Była to pierwsza okazja nie tylko w tym roku do pieczenia kiełbasek, ale także pierwsza próba rozpalenia nowo postawionego kominka. Tak jak w Przystani w Pieszkowie nie zabrakło w Ustroniu mięsiwa, sałatek i dobrego humoru.

Przystań Izerska w Ustroniu zrealizowana została z pomocy finansowej w wysokości 63.083,00 zł z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Całkowita wartość zadania wyniosła 139.129,09 zł brutto.

Powracając do kwestii samej przystani izerskiej pomysł wzorowany jest na przystaniach służących turystom odwiedzającym górskie szlaki. Tego typu przystanie skierowane są na potrzeby współczesnego turysty, poszukującego na trasie miejsca do odpoczynku, schronienia w przypadku nagłej zmiany pogody.

Wszystkie te przystanie opatrzone będą oczywiście pewnymi regulaminami regulującymi wykorzystywanie obiektu i właściwe korzystanie z niego. Wszystko to, aby uniemożliwić ich niewłaściwe użytkowanie i ewentualne dewastacje, które nieobce są niektórym niekulturalnym psotnikom i turystom niedbającym o dobro i komfort kolejnego odwiedzającego.

Korzystając z okazji chcieliśmy, podziękować w imieniu infolwowek24, za zaproszenie.

Społeczność Pieszkowa i Ustronia jak zawsze stanęła na wysokości zadania tworząc ciekawą inicjatywę lokalną z równie ciekawą atmosferą. Życzymy wam, aby wasze plany inwestycyjne i organizacyjne zyskały przychylny grunt i mogły wraz z wami ewoluować przynosząc sławę temu miejscu i społeczności. Naszym skromnym zdaniem owe przystanie to świetna inicjatywa, która to służyć będzie wielu turystom pragnącym poznawać i podziwiać okoliczne lwóweckie szlaki turystyczne. Turystom szukającym chwili wytchnienia w terenie, chcącym schronić się pod zadaszeniem przy cieple bijącym z kominka.

Przemysław Popławski  /red infolwowek24

[/su_custom_gallery]
Facebook Comments
Podziel się

4 thoughts on “Przystanie Izerskie. Pieszków i Ustronie”

  1. „Powracając do kwestii samej przystani izerskiej pomysł wzorowany jest na przystaniach służących turystom odwiedzającym górskie szlaki. Tego typu przystanie skierowane są na potrzeby współczesnego turysty, poszukującego na trasie miejsca do odpoczynku, schronienia w przypadku nagłej zmiany pogody.”
    Z punktu widzenia turysty w tych lokalizacjach „przystanie” sa bezuzyteczne. Przeciez nie mozna ich zostawic otwartych , bo pewnie wyposazenie zniknelo by w ciagu kilku dni . Ruch turystyczny w tych rejonach to raczej lokalni rowerzysci,rzadziej spacerowicze, ktorzy nawet przy zlej pogodzie latwiej dotra do domu niz znajda klucze , nie mowiac juz o rozpalaniu w kominku. Analogia z cytatu na gorze jest raczej mocno chybiona. Rozumiem ze byly pieniadze do zagospodarowania i przynajmniej imprezownie dla miejscowych „elyt” powstaja i to chyba jedyne korzysci. Dobre i to.

  2. Oby nie było tak że wybudowano i będzie stało zamknięte na cztery spusty. Te obiekty powinny na siebie pracować , przynosić konkretne korzyści dla wsi . Wszyscy jednak wiedzą że poza opcją przystani izerskiej te obiekty to nic innego jak świetlice wiejskie. Bez względu na ich wykorzystanie , lepiej aby były w ciągłej eksploatacji aniżeli miałyby stać puste odłogiem i być nieogrzewane oraz nie przynosić korzyści mieszkańcom wsi. Piękny pomysł i inicjatywa – w pełni popieram. U nas tez powinna taka powstać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.