Konferencja popularnonaukowa. Historia i militaria w lwóweckim ratuszu

W sobotę 17 lutego br. w lwóweckim ratuszu odbyła się konferencja popularnonaukowa, której organizatorami było Lwóweckie Towarzystwo Regionalne i Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim we współpracy z Lwóweckim Ośrodkiem Kultury.

 

 

Imprezę prowadzili prezes LTR Robert Zawadzki i Maciej Szczerepa.

 

 

 

Patronat honorowy sprawowali Starosta Lwówecki Marcin Fluder i Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna.

Od 2015 roku w Lwówku Śląskim w miesiącu lutym, w rocznicę zdobycia miasta przez Armię Czerwoną organizowane są spotkania z historią, podczas których historycy i regionaliści przybliżają nieznane lub mało znane wydarzenia rozgrywające się na pograniczu śląsko-łużyckim w 1945 roku. Tegoroczną imprezę odwiedziło wielu zaproszonych gości, między innymi w imieniu Dowódcy 23 Pułku Artylerii z Bolesławca był Pan major Mikołaj Górny.

Cykliczne spotkanie z historią i militariami odwiedziła spora grupa mieszkańców Lubania, natomiast aktywny udział wzięła młodzież z drużyn strzeleckich z Chojnowa -,, Chojnowska Drużyna Strzelecka im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa’‚  i Lwówka Śląskiego ,,A.S Strzelec”

W obu częściach imprezy tj. konferencji oraz pokazu czynnie uczestniczyło ponad 100 osób. W pierwszej części publiczność wysłuchała trzech wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi.

 

Jako pierwszy wystąpił Maciej Szczerepa, który omówił walki radzieckiego 57 Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich Gwardii pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Lubaniem w lutym i marcu 1945 roku.

 

 

 

Kolejny prelegent, Robert Primke przedstawił sytuację militarną w okolicach Lwówka Śląskiego w kwietniu i maju 1945 roku, a więc w ostatnich tygodniach wojny.

 

 

 

Na zakończenie części konferencyjnej dowódca patrolu saperskiego starszy chorąży sztabowy Radosław Mazur przybliżył z kolei kwestie związane z zagrożeniem stwarzanym przez niewybuchy i niewypały.

 

 

Historia i militaria w lwóweckim ratuszu

 

W drugiej części imprezy zaprezentowali się żołnierze z Patrolu Saperskiego Nr 23 z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Przed wejściem do ratusza można było obejrzeć m.in. pojazd saperski TOPOLA-S, pojazd wyposażony jest w specjalny pojemnik przystosowany do przewozu ładunków o równowartości siły wybuchu 3,5 kg trotylu.

 

Pojazd może także przewieźć sześcioosobowy patrol rozminowania z pełnym wyposażeniem. TOPOLA-P największe ładunki może przewozić w przyczepie z pojemnikiem przeciwodłamkowym. Dzięki temu można nim bezpiecznie przewozić ładunki o równowartości 10 kg trotylu.

 

Zaprezentowano kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9, to specjalistyczne ubranie produkcji kanadyjskiej, umożliwiające saperowi zachowanie stosunkowo doskonałej sprawności ruchowej, elastyczności oraz pola widzenia. W zależności od zastosowanych dodatkowych systemów wspomagających pracę sapera, kombinezon może ważyć od 34 do 54,5 kilogramów. Kombinezon posiada system chłodzenia ciała BCS – 4, czyli specjalistyczną bieliznę, która przy pomocy cieczy chłodzącej schładza cały organizm sapera. Można było także zobaczyć saperski sprzęt specjalistyczny, wykrywacze min, wykrywacz min z georadarem.

Swoje zbiory broni z okresu II wojny światowej, jak i tej współczesnej zaprezentowały zaproszone stowarzyszenia oraz kolekcjonerzy broni historycznej i kolekcjonerskiej.

 

Gorzowskie Towarzystwo Strzeleckie „B.R.A.S.S”  swoją tematyczną wystawą pt. „Żelazna Kurtyna” nawiązało do okresu Zimnej Wojny, tu koledzy z Gorzowa  przybliżyli uzbrojenie obu stron konfliktu tamtych lat.

 

W ramach wystawy można było porównać karabiny zwaśnionych stron od lat 40 do 80 ubiegłego wieku.
Zaprezentowano między innymi takie jednostki broni:

ZSRR – 7,62 mm Mosin ZSRR, Chiny – 7,62 mm SKS Czechoslowacja – 7,62 mm Sa. Vz 58
UK – 303 Brit. Lee Enfield USA – 30-06 Garand M 1 UK – 7,62 mm L1A1 (Fn Fal)

ZSRR – 7,62 mm AKMS ZSRR – 5,45 mm AKSU PRL – 5,56 mm Tantal wz.88
USA – 5,56 mm M 16 USA – 5,56 mm M 4 Austria – 5,56 mm Steyr AUG

IZRAEL 9 mm Uzi , 5,56 mm GALIL , 5,56 mm TAVOR

 

Łużyckie Stowarzyszenie Kolekcjonersko-Strzeleckie z Lubania pokazało zmodyfikowane kbkAKMS oraz:
– CZ Scorpion Evo S1 – Mossberg 590 A1 – Remington 783 – HK MR 223 A3

 

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zaprezentowało swoją grupę rekonstrukcyjną „Festung Lauban” ,wiernie odtworzone umundurowanie wraz z uzbrojeniem z 1945 r.

Lwówecki Klub Strzelecko-Kolekcjonerski zaprezentował pokaźny arsenał. Stoiska z bronią i wyposażeniem militarnym cieszyły się dużym zainteresowaniem, można było broń nie tylko pooglądać, ale również dowiedzieć się od specjalistów wielu ciekawych informacji.

PROBELT Jelenia Góra

źródło ; LTR

zdjęcia infolwowek24.pl

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.