Przekaż 1% podatku na realizację programu „Oswajanie starości”

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.

„Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

 „Oswajanie Starości“ uświadamia nam, że starość jest trudnym procesem, nieakceptowanym społecznie. W Polsce problemy ludzi starszych są niedostrzegane, pomijane, lekceważone, zaniedbywane, rozwiązywane źle lub nieumiejętnie i niechętnie. A są to problemy coraz liczniejszej grupy wiekowej. Od lat obserwujemy przesuwanie się granicy wieku przeżywalności kobiet i mężczyzn w kierunku nieosiągalnej nie tak dawno setki.Osoby starsze – z wielkim doświadczeniem, z rzadkimi umiejętnościami, ogromną wiedzą, energią i pasją, której często brakuje młodym, z cierpliwością i pokorą wobec życia a także sporą dozą optymizmu – są dobrem narodowym. I tak należy je traktować. Z szacunkiem i z życzliwością. Traktować tak, jak chcielibyśmy być traktowani przez własne dzieci i wnuki. Tak, jak traktujemy własnych rodziców. A także naszych nauczycieli, naszych przywódców duchowych, ludzi, którzy wpływają na jakość naszego życia. Tylko wtedy będziemy mieli szacunek do samych siebie. Bo wszyscy jesteśmy – dla kogoś – starszymi osobami. A świadomość własnej starości dociera do nas zawsze znienacka, choć długo bronimy się przed dojrzeniem i zaakceptowaniem oznak jej nadchodzenia. Dlatego trzeba się z myślą o niej oswajać. Najwcześniej – jak tylko można, przygotowywać do tego, aby umieć czerpać z dojrzałości radość. Aby wejść w nią w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

W 2015 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” zaangażowała się w prowadzenie projektu pn.: „Kąciki Babci i Dziadka”. Jest to inicjatywa realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.

 

1 procent 2018

źródło ; Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej„Porozumienie Bez Barier”

Facebook Comments
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.